Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Nehezen tud megszabadulni a menekültnek nem bizonyult migránsoktól Németország: adatok szerint három elutasított menedékkérőből kettő hazatelepítése sikertelen, legtöbb esetben azért, mert már nem találják őket az országon belül.
***
Németországban azokat a külföldi állampolgárokat lehet hazatelepíteni, akik előzőleg menedékkérelmet nyújtottak be, de a német hatóságok ezt megalapozatlannak találták, így jogtalanul tartózkodnak német földön, illetve ha jogosan tartózkodnak ott, de vagy bűncselekményt követtek el, vagy egy terrorszervezet tagjának bizonyultak.
és a hatósági döntések alapján haza kellene toloncolni. A német belügyminisztérium adatai alapján 2022-ben 12 945 egyént deportáltak, többségüket Georgiába, Albánia, Szerbiába, Moldovába és Pakisztánba. 23 337 esetben viszont eredménytelenül a művelet, vagyis a hatósági döntéssel deportálásra rendelt illegális migránsok kétharmada megússza a hazatelepítést.
A sikeres deportálások száma 2021-ben 11 982, 2019-ben pedig 22 ezer volt – a statisztikákból jól látszik, milyen alacsony hatásfokú a hatósági jogérvényesítés az elutasított menedékkérők hazaszállításában, és az adatsor az 1990-es évek közepétől folyamatosan romló tendenciát mutat.
A leggyakoribb eset az, hogy a hazatelepítendő embereket a hatóságok nem találják meg a bejelentett lakóhelyükön – írja a Világgazdaság.
A lap a Welt am Sonntag értesülései alapján folytatja: 6971 esetben zárták le az eljárást eredménytelenül azért, mert a tartományi szervek nem tudták elszállítani az illetőt a kijelölt repülőtérre, de az is gyakori, hogy a repülőtéren sikerült átadni a szövetségi rendőrségnek, de mégsem sikerült feltenni a gépre a kitoloncolásra váró fizikai ellenállása vagy egészségi állapota miatt.
Egy ilyen személy hazatoloncolásához fogadó országra is szükség van, az viszont sok esetben nem hajlandó visszafogadni ezeket az egyéneket (ilyen ország például Nigéria és Irak), de egy sor olyan állam is van, amelyek egyedi eljárásban fogadják csak vissza a deportáltakat (ilyen például Afganisztán, Irán, Marokkó, Szíria és Szomália).
A menekültstátusz iránt beadott kérvények száma 2015-ben döntött rekordot, a covid-járvány megjelenésekor, 2020 tavaszán visszaesett a 2015 előtti szintre,
Ez részben, többnyire az ukrán menekülteknek köszönhető: 2022-ben Németországban 1,2 millió ukrán keresett és kapott menedéket. Az EU ugyanis az „ideiglenes védelem” intézményét aktiválva az ukrán menekültek számára azonnali hatállyal ideiglenes menekültstátuszt adott, egyúttal lehetővé tette az EU-n belüli szabad mozgás, munkavállalás és szociális ellátásból való részesülés lehetőségét.
Ezzel párhuzamosan tavaly ősz óta az ázsiai, észak-afrikai és közel-keleti régiókból érkező migrációs hullám is erősödik, a német befogadóközpont-rendszer, az állami ellátórendszer a megnövekedett igények miatt lassan ismét elérik teljesítőképességeik határait.
--
Nyitókép: Ideiglenes szállás menedékkérők számára a Baden-Württemberg-i Friedrichshafenben február elsején (forrás: Felix Kästle / dpa Picture-Alliance via AFP)